fbpx

przy szkliwieniu

1. Lepienie z gliny uzależnia – jak raz zaczniesz i Ci się spodoba, to ciężko przestać.

2. Kiedy zrozumiesz, że możesz ulepić prawie wszystko, to wpadłaś po uszy w niekończącą się historię 😉 .

3. Wzmacniaj kręgosłup i mięśnie brzucha, jeśli chcesz się poważnie zająć się ceramiką, bo będą Ci potrzebne mocne plecy. Glina jest ciężka, prace często też. Dyskopatia jest częsta wśród ceramików. Zacznij chodzić na jogę, lub uprawiać inną dyscyplinę wzmacniającą ciało, zanim zdecydujesz się poważnie zająć ceramiką.

4.Zapomnij o manicure, długie paznokcie, tipsy, lakiery choćby nawet hybrydowe w zetknięciu z gliną nie mają żadnych szans.

5.Będziesz się brudzić, więc jeżeli jesteś maniaczką czystości, to może być to dla Ciebie zajęcie dość frustrujące. Lepienie z gliny, to brudne ręce, umazane gliną ubrania i kurz w całym domu, jeżeli zamarzy Ci się domowa pracownia.

6. Robienie ceramiki, to nie tylko lepienie, ale też suszenie, wypalanie, układanie ceramiki w piecu do wypału, szkliwienie. Nie wszystkie te czynności są przyjemne _ ja osobiście jako alergiczka nie lubię szkliwienia. Tak naprawdę, to w naszym zespole większość szkliwienia przejął Zbynek   ( i chwała mu za to). Mój kontakt ze szkliwami ogranicza się praktycznie do ustawiania poszkliwionych rzeczy w piecu, a i tak zaraz potem wskakuję pod prysznic, bo wszystko mnie swędzi. Tak, więc jeżeli jesteś alergiczką, to zanim wsadzisz łapki w błoto,  najpierw zrób testy, czy nie masz uczulenia na glinę i szkliwa.

7. Piec  do ceramiki w domu oznacza, że będziesz czasem wietrzyć całą noc nawet w mrozy, bo zapachy podczas wypałów choćby piec był nie wiem jak uszczelniony nie są fajne ani trochę.

8. Układanie pieca to niezłe puzzle, tak więc jeżeli cenisz sobie zdrowie swoich pleców nie wybieraj pieca ładowanego od góry. Są one kusząco tanie w porównaniu do pieców ładowanych od przodu, ale nie polecam. Prędzej czy później pochylona nad piecem, będziesz przeklinać ten wybór.

9. Załóż  40% strat powiedział mi kiedyś jeden  bardziej niż ja wtedy doświadczony kolega ceramik i…. niestety miał rację. Straty w ceramice powstają na każdym etapie, nie tylko wypalania, ale też suszenia, szkliwienia, przewożenia. Jak założysz 40% strat nie będziesz rozgoryczona faktem, że co chwilę coś się tłucze.

10. Pamiętaj o oczyszczaniu – szkliwienie oraz wypalanie to częsty kontakt z substancjami i oparami, które nie są  super zdrowe dla naszego organizmu. Żeby  zachować zdrowie musisz pamiętać o  regularnym oczyszczaniu organizmu ( ta zasada przydaje się zresztą w życiu, a nie tylko przy ceramice). Spożywaj regularnie produkty zawierające spirulinę, młody jęczmień, chlorellę, które oprócz dobroczynnego wpływu na organizm, pomagają również usuwać z niego toksyny.

11. To naprawdę świetne zajęcie, które zsynchronizuje pracę Twoich półkul mózgowych, pomoże Ci się wyciszyć, uspokoić oraz uwolnić ogromne pokłady kreatywności jakie na pewno masz w sobie i jeżeli tylko sobie na to pozwolisz przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji.

Powodzenia 🙂